Zadzwoń do nas:22 827 57 05
  • PL
  • EN
W pogoni za seniorami

W pogoni za seniorami

 

Żyjemy dłużej i właśnie ta spodziewana długość życia jest źródłem zmian w społeczeństwie, zarówno pod względem ilościowym, jak i jakościowym. Seniorzy, którzy weszli w tzw. „trzeci wiek”, mają przed sobą jeszcze wiele lat życia. To zasadnicza różnica, bo do niedawna wiek senioralny oznaczał życie bieżącą chwilą, bez dłuższej perspektywy i bez planów na przyszłość.

Seniorzy nowej generacji odbiegają od stereotypowego wyobrażenia osoby starszej: są aktywni, ciekawi życia, otwarci na nowości. Mają aspiracje i odwagę, żeby wprowadzać swoje zamiary w życie. Natomiast pozostała część społeczeństwa nie jest na te zmiany jeszcze w pełni przygotowana. Zauważają to m.in. organizatorzy Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Coraz więcej kursantów nie ma problemu z obsługą komputera i zna język angielski. Dlatego dotychczasowe programy stają się anachroniczne i wymagają dopasowania „w biegu” do nowych potrzeb seniorów.

Podobne wyzwania stoją przed innymi dostawcami dóbr i usług. Aby przygotować sensowną ofertę, trzeba przede wszystkim dobrze poznać oczekiwania seniorów. Czują się w pełni sił, ale to nie oznacza, że są nieświadomi ograniczeń, jakie stwarza ich wiek i wiedzą, że sprawności będzie ubywać. Spodziewają się jednak, że rynek zaproponuje im rozwiązania, z pomocą których te przeszkody uda się pokonać.