Zadzwoń do nas:22 827 57 05
  • PL
  • EN
Babcia i dziadek odkrywają nowe technologie

Babcia i dziadek odkrywają nowe technologie

 

Czy wszyscy seniorzy boją się komputera, nie potrafią korzystać z internetu i grozi im e-wykluczenie? Taka perspektywa dotyczy pewno niemałej grupy seniorów, ale jednocześnie rośnie grupa osób w wieku 60+, która zdaje sobie sprawę, że nowe technologie służą wygodzie człowieka, zwiększają bezpieczeństwo i ułatwiają kontakt zarówno z rówieśnikami, jak i najbliższymi, nawet wtedy, kiedy przebywają oni daleko.


Struktura wiekowa użytkowników internetu na całym świecie, także w Polsce, podlega zmianom: maleje odsetek użytkowników w wieku 15-34 lat, a wyraźnie rośnie grupa internautów w wieku 60+. W Polsce w skali roku są to przyrosty rzędu 5 punktów procentowych*. Co naturalne, rośnie też liczba seniorów, mogąca pochwalić się kilkuletnim doświadczeniem. Seniorzy mają swój własny styl użytkowania internetu.


Przede wszystkim łączą się z siecią w wyraźnie określonym celu: żeby przejrzeć internetowe wydanie gazety czy magazynu, sprawdzić instrukcję użycia nowo nabytego sprzętu na You Tube lub żeby porozmawiać na Skypie z najbliższymi. Coraz większym zainteresowaniem wśród seniorów cieszy się też Facebook. Bo życie towarzyskie i kontakt z rówieśnikami ma dla nich duże znaczenie.


*Raport „Internet 2015/2016”, IAB Polska