Zadzwoń do nas:22 827 57 05
  • PL
  • EN
Alzheimer nam niegroźny!

 Alzheimer nam niegroźny!

Alzheimer to choroba dotykająca osoby po 65 roku życia. Można ją nazwać „chorobą niepamięci”, prowadzącą bardzo często do wycofania się z aktywnego życia, wykluczenia ze społeczności.

Ta nieuleczalna, postępująca przypadłość, leczona obecnie tylko objawowo, dotyka jedną osobę na 85. Liczby zatem są niepokojące. Czy jest zatem jakiś sposób, aby jej uniknąć? Odpowiedź jest prosta – brydż!

Brydż nie zna granic

Ta sięgająca XVI wieku gra logiczna pomaga utrzymać umysł w dobrej kondycji. Co ważne – nie ma żadnych barier – wiekowych, społecznych, czy związanych z płcią. W brydża mogą grać praktycznie wszyscy – starsi, młodsi, kobiety, mężczyźni, zdrowi, niepełnosprawni, a także niewidomi (do tego służą karty z wypustkami brajlowskimi).

Sprawny umysł na co dzień

Wzorem do naśladowania jest najstarsza brydżystka w Polsce – pani Maria Klimaszewska, urodzona w 1915 roku i grająca w karty od 85 lat. Jest przekonana, że sprawność umysłu zawdzięcza właśnie tej starej, karcianej zabawie. Brydż to doskonała okazja, by poćwiczyć umysł, ale także spotkać się ze znajomymi lub poznać nowe osoby, wypić wspólnie herbatkę, zjeść kawałek ciasta, pośmiać się i sportowo podenerwować.

 Potrzebna czwórka do brydża?

I tu pojawia się jeden problem – do brydża potrzebna jest czwórka. To nie pasjans, który można rozłożyć w pojedynkę. Gdzie zatem można znaleźć towarzystwo do brydża? W Polsce działa obecnie ponad 200 senioralnych klubów brydżowych, a w różnego rodzaju ośrodkach dzielnicowych organizowane są karciane rozgrywki. Do klubu seniora trzeba jednak dojechać, co dla wielu mniej mobilnych osób może być prawdziwym wyzwaniem. W Senior Apartments jest wszystko w jednym miejscu – klub brydżowy, chętni sąsiedzi oraz pełna energii Pani concierge, która zorganizowała niejedną rozgrywkę. Jest impuls, jest gra, jest zabawa.

Wygraj zatem z Alzheimerem prostą bronią – dołącz do społeczności szczęśliwych seniorów i zacznij grać w brydża!