Zadzwoń do nas:22 827 57 05
  • PL
  • EN
Zwierz też człowiek

Zwierz też człowiek!

 

Powodów dla których mamy zwierzęta jest wiele. Jedni dlatego, że po prostu je lubią, inni kochają i odnajdują  w nich swojego największego przyjaciela, jeszcze inni dlatego, że zwierzęta potrafią uatrakcyjnić i umilić życie nawet w najsmutniejszych momentach. A ponad to potrafią być naprawdę piękne!

Obojętnie który motyw nami kieruje, fakty mówią same za siebie i potwierdzają je liczne badania. Amerykańskie Centrum Kontroli Chorób (CDC) i Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH) w kwestii zwierząt mówią jednym głosem – nasi milusińscy gwarantują nam szeroki wachlarz darmowych świadczeń pro-zdrowotnych.

Pies czy kot?

Obecność psa lub kota skutecznie obniża poziom cholesterolu i ciśnienia krwi, a ich właściciele nie muszą bać się ataku serca i udaru mózgu. Wszelkiego rodzaju pieszczoty jak głaskanie, drapanie za uchem, czy wspólne drzemki na kanapie łagodzą w najbardziej naturalny sposób stres i napięcia. Co więcej – obecność tych czworonogów zmniejsza poziom agresji i jest mniej irytująca niż obecność drugiego człowieka, nawet bliskiego! Ich czujność może uratować nam życie – pies i kot potrafią zauważyć zmianę poziomu cukru we krwi i zasygnalizować niebezpieczeństwo swoim zachowaniem. Udowodniono również, że zwierzęta te pomagają osobom chorym na depresje i przynoszą ukojenie w bólu przewlekłym.

Nasi psi milusińscy to również wspaniali motywatorzy do podjęcia aktywności fizycznej. Codzienna dawka ruchu staje się dzięki nim normalną częścią dnia. A spacer to doskonała okazja do poznania nowych ludzi.

Hipoterapia dla seniora

Oprócz znanych wszystkim kotom i psom coraz popularniejsze stają się senioralne zajęcia z hipoterapii. Kiedyś ten rodzaj rehabilitacji z udziałem konia był dedykowany głownie dzieciom, dziś zdobywa serca seniorów. Rytmiczne ruchy konia podczas jazdy fantastycznie wpływają na problemy z utrzymaniem równowagi, niewłaściwą  postawą ciała oraz wzmacniają cały szkielet mięśniowy. Problemy z nierytmicznym oddychaniem oraz liczne zaburzenia osobowości (agresja, depresja) ustępują przy kontakcie z tymi pięknymi czworonogami.

Pogap się na rybkę

Z kolei badania przeprowadzone w Indiach na grupie osób cierpiących na Alzhaimera pokazały kojący wpływ rybek akwariowych na zachowania osób starszych. Seniorzy byli zdecydowanie spokojniejsi i lepiej spali.  Co ciekawe- czym rybki były  bardziej kolorowe, tym większym apetytem cieszył się senior, suplementacja witaminowa mogła być ograniczona do minimum, a leki przydzielane w mniejszych dawkach.

Nakarm wiewiórkę

Jeśli nie możesz zdecydować się na swojego milusińskiego – idź na spacer, nakarm wiewiórkę, pooglądaj pływające kaczki, posłuchaj śpiewu ptaków. To doskonała okazja na spotkanie z przyjaciółmi i wnukami.

Bądź nauczycielem

Naucz przyszłe pokolenia, że zwierzęta potrzebują tego, co my, ludzie. Miłości, ciepła, dobrego posiłku, przyjaźni, towarzystwa, zabawy, opieki i poczucia bezpieczeństwa. Bo przecież zwierz – to też człowiek!