Zadzwoń do nas:22 827 57 05
  • PL
  • EN
Pogoda dla inwestorów

Pogoda dla inwestorów

 

Apart-hotele czy lokata bankowa?

 Wysokość oprocentowania na lokatach bankowych i obligacjach skarbowych zdecydowanie przegrywa z oferowanymi stopami zwrotu z inwestycji typu apart-hotele. Tu zwrot może sięgnąć nawet 8% w skali roku. Zanim jednak dojdzie do zakupu nieruchomości warto zastanowić się nad jej bezpieczeństwem.

Czy apart-hotel jest już wybudowany?

Niektóre inwestycje powstają bez bankowego wsparcia finansowego dzięki zainteresowaniu i środkom pochodzącym od inwestorów. Co za tym idzie w wielu przypadkach sprzedawane są jeszcze nieistniejące inwestycje, kuszące potencjalnych kupców jedynie  pięknymi wizualizacjami. Realizacje pozostające na etapie inwestycji w fazie projektu niosą za sobą spore ryzyko finansowe przede wszystkim dla osób lokujących w nich oszczędności całego życia. Warto zatem uprzednio sprawdzić wcześniejsze dokonania inwestora prowadzącego sprzedaż. Najbezpieczniej kupić nieruchomość już istniejącą.

Zmiany w prawie legislacyjnym

Myśląc o zakupie mieszkania, które będzie wynajmowane krótkoterminowo, należy zwrócić uwagę także na zapowiadane zmiany legislacyjne dotyczące apart-hoteli. Zmiany te mają doprowadzić do równego traktowania  wynajmu krótkoterminowego i prowadzenia hotelu. Według projektu rozporządzenia obiekty wynajmowane przez klientów do 30 dni będą podlegały m.in. obowiązkom rejestracyjnym oraz kontrolom.

Profesjonalny operator

 Kolejna kwestia dotyczy odpowiedniego zarządzania inwestycją, w taki sposób, by generowała zyski. Doświadczony operator jest w stanie zapewnić swoim klientom właściwą obsługę, przewidzieć sytuacje problemowe i wypłacić gwarantowany zysk. Zwrot z inwestycji typu apart-hotel zależy jednak w istocie od wielu innych czynników. Kluczowa jest lokalizacja, cena, standard wykonania oraz jak w danej chwili wygląda na rynku konkurencja, jaką ma politykę cenową. Panująca obecnie „moda” na inwestycje w wynajem krótkoterminowy powoduje, że konkurencja w tym obszarze staje się coraz większa. Istnieje zatem obawa, że w niedalekiej przyszłości rynek stanie się przesycony. Myśląc o zakupie apartamentu na wynajem warto prześledzić także społeczne mody i tendencje, które mogą wpływać na poziom zysku z inwestycji.

Społeczne prognozy- assisted living

Coraz popularniejszą formą inwestycji jest zakup apartamentu senioralnego na wynajem, w którym będzie można samemu zamieszkać za kilkanaście lat po osiągnięciu wieku senioralnego. Zanim do tego dojdzie apartament ten może doskonale na siebie zarabiać.

Pierwsze osiedle senioralne w Polsce z apartamentami na wynajem zostało stworzone przez spółkę holdingową Nile Invest Sp. z o.o., która z sukcesem zrealizowała już kilka projektów w branży usług senioralnych. Po uruchomieniu osiedla w 2016 r. wszystkie apartamenty zostały wynajęte. Potencjalny inwestor, który zakupi apartament senioralny na wynajem może liczyć na gwarantowany zysk na poziomie 5% rocznie.

W obliczu wszystkich informacji dotyczących zmian na rynku, trudno prognozować, jak będzie rozwijał się segment wynajmu krótkoterminowego typu apart-hotele. Pewne jest jednak to, że zapotrzebowanie na usługi dla seniorów będzie rosnąć.