Zadzwoń do nas:22 827 57 05
  • PL
  • EN
Miłość nie zna granic

Miłość nie zna granic

 

Dla wielu z nas „romans” i „flirt” to pojęcia zarezerwowane dla młodości. Często nawet nie potrafimy wyobrazić sobie, że nasi starsi krewni mogą pragnąć intymnej bliskości czy romantycznego związku. Tymczasem takie myślenie jest jak najdalsze od prawdy. W każdym wieku potrzebujemy towarzystwa, ciepła, ludzkiego dotyku oraz partnera na dobre i na złe. Większość osób na szczęście wyrasta z poszukiwania perfekcyjnej, wyidealizowanej miłości na rzecz prawdziwej bliskości. Ta bliskość w populacji senioralnej, może być również satysfakcjonująca, romantyczna, intensywna a zarazem dojrzała i realistyczna.

Na drodze do romansu

Niestety na drodze do dojrzałego romansu stoją różne przeciwności. Przede wszystkim kobiety żyją dłużej, a starsi partnerzy poszukują młodszych od siebie partnerek. To powoduje, że wiele kobiet, które zostały same, nie mają okazji na randkowanie.  I o ile serca zakochanych nigdy się nie starzeją, nasze ciała i mózgi już tak. Brak mobilności i spadek możliwości fizycznych mogą uczynić relacje intymne niemożliwymi.

Nie twórzmy barier

Pozostałe przeszkody mają charakter społeczny i związane są z postrzeganiem nowych związków przez członków rodziny. Dorosłe dzieci oraz młodsi, aktywni krewni wykazują się brakiem zrozumienia, wsparcia oraz akceptacji nowego związku, w który chcą wkroczyć seniorzy. Niektóre obawy wydają się zasadne. Chociażby lęk przed partnerem, który w niedalekiej przyszłości dla rodzica może stać się balastem ze swoimi chorobami i niedomaganiami. Istnieje również obawa przed utratą majątku ma rzecz nowego partnera czy partnerki oraz przed nieszczerością uczuć. Najczęstsza przyczyna wynika jednak z niezgody na zastąpienie zmarłego ojca czy matki nową osobą, która wkracza do już funkcjonującej kilkupokoleniowej rodziny.

Izolacja – największy wróg

Ale największą przeszkodą jest izolacja. Życie z dorosłymi dziećmi oraz dobra sprawność fizyczna mogą stworzyć wiele możliwości na spotkanie nowych osób, wspólne spędzanie czasu i aktywne życie towarzyskie. Jednak samotnie mieszkający seniorzy muszą liczyć się z brakiem towarzystwa.  Nie każdy z seniorów porusza się w świecie internetowym na tyle sprawnie, by w ten sposób znaleźć drugą połówkę. Chociaż randkowe portale dla seniorów stale rosną, nie jest to opcja dla każdego. Zdecydowanie bardziej komfortowo seniorzy czują się w sytuacjach naturalnego poznania partnera na dalsze lata- takie miejsca jak sanatoria kojarzone są właśnie z romansem. I były to kiedyś jedyne miejsca przyjazne dla seniorów szukających przyjaźni czy miłości. Doskonałym miejscem na poznanie  nowego bliskiego są osiedla senioralne tak popularne na zachodzie- życie w sytuacji assisted living zdecydowanie sprzyja poznaniu rówieśników i nawiązaniu dojrzałych relacji.

Stereotypom mówimy nie

Kolejnym czynnikiem, który nie ułatwia miłosnego życia seniorów jest stereotypowe myślenie o miłości i rezerwowania jej tylko dla osób młodych. Co więcej to często sami seniorzy uważają, że są za starzy na bliskość, seks, intymność. Tak myśląc sami skazują się na samotne, smutne życie. Jak pokazują badania tylko 22 procent kobiet i 38 procent mężczyzn po 50 rozmawiało z lekarzem o seksie! Tymczasem w obecnych czasach 50 letnia kobieta i 50 letni mężczyzna to ludzie w sile wieku, którzy mogą doczekać się wspólnego nawet potomstwa. Seks oraz posiadanie partnera to czynniki wyzwalające endorfinę oraz  hormony korzystnie wpływające na nasze samopoczucie, zdrowie i co najważniejsze urodę, która jest tak bardzo kojarzona z zauroczeniem.  Romans to również sposób na odnalezienie piękna w samym sobie, w drugiej osobie i przewartościowania jego znaczenia.

Wolna miłość ? Tylko na emeryturze!

Warto również optymistycznym okiem spojrzeć na okres emerytalny. To tak naprawę wieczne wakacje. A co sprzyja miłości bardziej niż podróże i nowe znajomości. Senior nie jest ograniczony czasem. Coraz bogatsza oferta biur podróży skierowana dla klienta 60+, zarówno ta dłuższa, jak i weekendowa, to doskonała okazja na poznanie drugiej połówki. Ale nawet te osoby, które czas wakacyjny chcą spędzić blisko domu nie są skazane a samotność. Szeroka oferta zajęć senioralnych to doskonała okazja na wyjście i jeśli nie flirt to może przyjaźń.

Miłość seniora może być równie namiętna i spełniona, jak ta młodzieńcza. Miłość nie zna granic wiekowych. Nie zna ograniczeń geograficznych. Nie zna słowa „nie”. Jest zupełnie wolna. A któż ma więcej wolności, swobody i braku życiowych obowiązków, jak właśnie senior?