Zadzwoń do nas:22 827 57 05
  • PL
  • EN
Jak znaleźć przyjaciela i pokonać samotność

Jak znaleźć przyjaciela i pokonać samotność

 

Mimo że wiele mówi się o tym, jak ważne jest utrzymywanie kontaktów towarzyskich w każdym wieku, znalezienie nowych przyjaciół po 60 może wydawać się nie lada wyzwaniem. Nie możemy już liczyć na koleżeństwo ze strony przyjaciół ze szkolnej ławki, rodziców, kolegów z pracy, a czasami nawet rodzeństwa. Nasze koło znajomych kurczy się, ale potrzeby pozostają te same.

W poszukiwaniu nowego towarzystwa technologia wydaje się błogosławieństwem. Skype czy Facebook pozwalają na utrzymywanie relacji z przyjaciółmi z całego świata. Z drugiej jednak strony nasi przyjaciele na „kliknięcie”  nie zawsze są tym, czego potrzebujemy. Z wirtualnymi przyjaciółmi nie sposób podzielić się troskami i obawami dnia codziennego. Posiadanie realnego przyjaciela zatem to nie tylko  miłe towarzystwo , to wręcz  kluczowa  „postać” dla naszego zdrowia i emocjonalnej równowagi.

Dobra wiadomość jest taka, że prowadzenie bogatego życia towarzyskiego po 60-tce jest jak najbardziej możliwe, ale sprawy musimy wziąć we własne ręce. Trzeba pamiętać,  że tysiące osób jest w takiej samej sytuacji, jak my. Też szukają kogoś do dzielenia się pasją, wsparcia w codziennych troskach i uczestnictwa w radościach. Pierwszy krok jest najważniejszy. Musisz odpowiedzieć sobie szczerze na kluczowe pytanie:

Czy jesteś gotowy aby przyznać się przed samym sobą, że jesteś samotny?

Samotność jest uczuciem, które spotyka każdego. Tysiące kobiet będących w związkach i posiadających duże rodziny przyznają się, że mimo ciągłego towarzystwa, też czują się czasami samotne. Takie uczucie jest czymś naturalnym. Znacznie gorzej, jeśli jest poczuciem dominującym, a już najgorzej- gdy wynika z naszego wyboru.

Pierwszy krok do walki z samotnością to pozytywne myślenie, że możesz wszystko zmienić w swoim życiu. Myśl zawsze pozytywnie o samym sobie. Pamiętaj, że jesteś wspaniałym człowiekiem, który zasługuje na przyjaźń, miłość i uwagę innych. Samotności nie można się wstydzić. To nie Twoja wina.

Czym jest dla Ciebie przyjaźń?

Jak ją rozumiesz? Czy szukasz ludzi, którzy cenią te same wartości, co ty? Mają te same przekonania? A może lubią tak samo spędzać wolny czas- jogging, pływanie, malowanie?  Może szukasz partnerów do politycznych debat, bądź wspólnej modlitwy? Odpowiedzi na te pytania podpowiedzą, do jakiej grupy tematycznej, sportowej, artystycznej zapisać się, aby spotkać osoby o tych samych potrzebach.

Stara przyjaźń nie rdzewieje

Zacznij od odnowienia kontaktów ze starymi znajomymi ze szkoły, studiów, dawnego miejsca zamieszkania. Być może oni również czują się samotni. Tu na pewno pomoże Facebook czy Skype, ale w napisaniu staromodnego listu też nie ma nic złego.  Nie ograniczajmy się jednak tylko do kręgu dawnych znajomych. Doświadczenie życiowe zmienia każdego. Nasza przyjaciółka ze studiów nie musi rozumieć nas teraz tak dobrze, jak kiedyś.

Znajdź nowych przyjaciół o podobnych zainteresowaniach

Na szczęście miejsc i organizacji przyjaznych seniorom jest coraz więcej. Dołączmy już dziś do zajęć z jogi, aqua -aerobicu, nordic walking. Chodźmy na  wycieczkę do parku, na plenerowy koncert Chopina. Posłuchajmy jazzu na starówce.

Poproś o pomoc wnuka czy sąsiada-studenta

Nie bójmy się mówić o samotności. Jeśli potrzebujemy pomocy kogoś młodszego, by zapisał nas na zajęcia, zawiózł lub pomógł zorganizować nasze wyjście- prośmy, bo tylko w ten sposób możemy uciec z kręgu samotności.

Rozwój przyjaznej  infrastruktury- znajdź dogodniejsze miejsce do mieszkania

Bardzo istotną rolę w walce z izolacją i osamotnieniem będzie odgrywać przyjazna infrastruktura miejska. Trend jest jednoznaczny – zmiany demograficzne wymuszają zmiany w architekturze miasta.  Powstające osiedla mieszkaniowe dedykowane grupie 60 plus są postrzegane jeszcze jako nowość, ale wkrótce staną się równoprawnym elementem obok innej nowoczesnej zabudowy mieszkaniowej. Zamieszkanie na takim osiedlu zagwarantuje nie tylko życie bez barier z łatwym dostępem do szeregu usług senioralnych, ale również stworzy możliwość poznania towarzystwa z tej samej grupy wiekowej. Być może warto pomyśleć o przeprowadzce już dziś.