Zadzwoń do nas:22 827 57 05
  • PL
  • EN
Społeczna rola dziadków

Społeczna rola dziadków

 

Dziadkiem i babcią można być w odmiennym stylu. Ludzie różnią się temperamentem, siłą życiową i upodobaniami. Nieważne jest jednak to, czy jesteś dystyngowanym starszym panem kroczący z dumą po parku, czy kumplem biegającym za wnukiem i jego piłką. Nie ma znaczenia, czy jesteś babcią przygotowującą ciasta i pozwalającą wylizać garnki po kremie, czy zapracowaną panią profesor z wysokim stopniem naukowym. Jesteś tak samo potrzebny/potrzebna swoim wnukom. I masz do spełnienia bardzo ważną rolę. Mądrzy dziadkowie  nie są tylko biernym wsparciem rodziców. Nie chcą nikogo zastępować i zawracać z wychowawczej drogi obranej przez rodziców. Chcą ją dopełnić. Wzbogacić życie dziecka tym, na co rodzice nie mają sił i czasu , pomysłów lub doświadczenia.

Dziadkowie są niezastąpionym sygnałem trwałości wobec upływającego czasu, pozwalają oswoić się wnukom z przemijaniem. Wykształcić tożsamość rodziny w wymiarze wielopokoleniowym. To przecież  u dziadków są pamiątki rodzinne, obrazy, zdjęcia, przedmioty z własną historią, albumy i wspomnienia- te spisane i te żywe, wiedza przekazywana z pokolenia na pokolenie. To po dziadkach mamy pierścionki i dziedziczymy imiona. To dziadkowie przekazują historie rodzinne pokazując tym samym,  że wnuki nie wzięły się znikąd. Mały człowiek zyskuje świadomość, że jest częścią stabilnej struktury,  a to z kolei daje mu poczucie bezpieczeństwa.

 To właśnie dziadkowie najczęściej przekazują tradycje rodzinne, domowe zwyczaje, pilnują rytuałów religijnych. To u dziadków wnukowie mogą poznać i spotkać dalekich kuzynów, ciotki i wujów podczas świąt, urodzin czy imienin. To dzięki nim młodsze pokolenia mają kontakt z szerszą rodziną, dalszymi krewnymi, poczucie wspólnoty oraz silne związki emocjonalne. Mają możliwość nauczenia się gotowania, haftowania czy majsterkowania, umiejętności często niedocenianych.

 Dziadkowie poszerzają wnukom horyzonty. Mają ordery, stare mapy i wspomnienia z nieistniejącego już modelu dzieciństwa. Dla wnuków ich opowieści to czytanie z kart historii. Jeśli rodzice nie mogą stać się dla dzieci wzorem kobiecości czy męskości ta rola zaczyna przypadać dziadkom.

Wniosek jest jeden- rola dziadków jest  kluczowa w prawidłowym rozwoju kolejnych pokoleń. A wnuki? Wnuki  z całą pewnością ożywiają życie dziadków,  ale to dziadkowie kształtują ich dorosłość.  Rodzice wymagają i stawiają granice, dziadkowie mądrze  je modyfikują.