Zadzwoń do nas:22 827 57 05
  • PL
  • EN
Młodzi szukają Mistrzów.  Emerytura? Jeszcze nie teraz.

Młodzi szukają Mistrzów.  Emerytura? Jeszcze nie teraz

 

Ernest Hemingway twierdził, że “emerytura” to najgorsze z możliwych słów.  Nigdy jeszcze jednak  owa „emerytura” nie wywoływała tylu kontrowersji, co w obecnych czasach.  Świat gna do przodu, ciągle się zmienia, a my, ludzie, jesteśmy aktywni i zdrowi coraz dłużej. Tym samym zmienia się nasze podejście, do tego,  jak chcemy spędzać nasze lata po przekroczeniu 60. 20-30- lat bezczynnego siedzenia na emeryturze to dla wielu aktywnych zawsze zawodowo osób nie lada wyzwanie.

W przeszłości był jasno sprecyzowany wiek przejścia na emeryturę i on definitywnie określał czas zakończenia pracy zarobkowej. Obecnie magiczne liczby „60” i „65” w wielu przypadkach nie mają już żadnego znaczenia. To teraz my, pracownicy, sami możemy zadecydować o tym, kiedy tak naprawdę chcemy przejść na emeryturę.  I wspólnie z pracodawcą wyznaczyć ścieżkę tym razem nie kariery, a właśnie przejścia w czas spoczynku zawodowego. Coraz częściej osoby o dużym bagażu doświadczeń zawodowych szukają drogi do  stopniowego przejście z etapu aktywnego na pasywny i boją się momentu „nic nie robienia”. Dobrze czują się między ludźmi, dla których są autorytetem zawodowym i nie chcą z tego rezygnować. Pytania „kiedy wreszcie przejdę na emeryturę? coraz częściej zastępowane są pytaniem „jak najdłużej być aktywnym zawodowo?”. Nowoczesne podejście do pracy (nienormowane godziny, praca z domu, praca w niepełnym wymiarze godzin) ułatwiają dostosowania życia seniora z wymaganiami zawodowymi. Nikogo już nie dziwią seniorzy, którzy będąc na emeryturze i mając czas na swoje hobby po raz kolejny wchodzą na rynek pracy z autorskimi projektami, które stają się nie tylko bodźcem do działania, ale także przynoszą zysk ekonomiczny. Co więcej na wartości zaczynają zyskiwać małe, prowadzone od pokoleń zakłady i warsztaty oraz zawody tj. szewc, zegarmistrz, gorseciarka, kapelusznik, producent szczotek do golenia, kaletnik. Przedstawiciele tych zawodów nie wyobrażają sobie bezczynności.

Współczesny świat jest zdecydowanie otwarty na aktywnych seniorów. Docenia ich i czyni z nich autorytety. Kto może zatem, niech powie emeryturze „do widzenia, widzimy się za jakiś czas”.

Wszystkich miłośników ginących zawodów oraz aktywnych seniorów zapraszamy na stronę https://travel.uml.lodz.pl/aktualnosci-lodzkiej-organizacji-turystycznej/artykul-lot/wystawa-o-ginacych-zawodach-w-lodzi-do-9-listopada-w-siedzibie-lodzkiej-informacji-turystycznej-id23877/2018/10/22/