Call us:22 827 57 05
  • PL
  • EN
Pogoda dla inwestorów

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Pogoda dla inwestorów

 

Apart-hotele czy lokata bankowa?

 Wysokość oprocentowania na lokatach bankowych i obligacjach skarbowych zdecydowanie przegrywa z oferowanymi stopami zwrotu z inwestycji typu apart-hotele. Tu zwrot może sięgnąć nawet 8% w skali roku. Zanim jednak dojdzie do zakupu nieruchomości warto zastanowić się nad jej bezpieczeństwem.

Czy apart-hotel jest już wybudowany?

Niektóre inwestycje powstają bez bankowego wsparcia finansowego dzięki zainteresowaniu i środkom pochodzącym od inwestorów. Co za tym idzie w wielu przypadkach sprzedawane są jeszcze nieistniejące inwestycje, kuszące potencjalnych kupców jedynie  pięknymi wizualizacjami. Realizacje pozostające na etapie inwestycji w fazie projektu niosą za sobą spore ryzyko finansowe przede wszystkim dla osób lokujących w nich oszczędności całego życia. Warto zatem uprzednio sprawdzić wcześniejsze dokonania inwestora prowadzącego sprzedaż. Najbezpieczniej kupić nieruchomość już istniejącą.

Zmiany w prawie legislacyjnym

Myśląc o zakupie mieszkania, które będzie wynajmowane krótkoterminowo, należy zwrócić uwagę także na zapowiadane zmiany legislacyjne dotyczące apart-hoteli. Zmiany te mają doprowadzić do równego traktowania  wynajmu krótkoterminowego i prowadzenia hotelu. Według projektu rozporządzenia obiekty wynajmowane przez klientów do 30 dni będą podlegały m.in. obowiązkom rejestracyjnym oraz kontrolom.

Profesjonalny operator

 Kolejna kwestia dotyczy odpowiedniego zarządzania inwestycją, w taki sposób, by generowała zyski. Doświadczony operator jest w stanie zapewnić swoim klientom właściwą obsługę, przewidzieć sytuacje problemowe i wypłacić gwarantowany zysk. Zwrot z inwestycji typu apart-hotel zależy jednak w istocie od wielu innych czynników. Kluczowa jest lokalizacja, cena, standard wykonania oraz jak w danej chwili wygląda na rynku konkurencja, jaką ma politykę cenową. Panująca obecnie „moda” na inwestycje w wynajem krótkoterminowy powoduje, że konkurencja w tym obszarze staje się coraz większa. Istnieje zatem obawa, że w niedalekiej przyszłości rynek stanie się przesycony. Myśląc o zakupie apartamentu na wynajem warto prześledzić także społeczne mody i tendencje, które mogą wpływać na poziom zysku z inwestycji.

Społeczne prognozy- assisted living

Coraz popularniejszą formą inwestycji jest zakup apartamentu senioralnego na wynajem, w którym będzie można samemu zamieszkać za kilkanaście lat po osiągnięciu wieku senioralnego. Zanim do tego dojdzie apartament ten może doskonale na siebie zarabiać.

Pierwsze osiedle senioralne w Polsce z apartamentami na wynajem zostało stworzone przez spółkę holdingową Nile Invest Sp. z o.o., która z sukcesem zrealizowała już kilka projektów w branży usług senioralnych. Po uruchomieniu osiedla w 2016 r. wszystkie apartamenty zostały wynajęte. Potencjalny inwestor, który zakupi apartament senioralny na wynajem może liczyć na gwarantowany zysk na poziomie 5% rocznie.

W obliczu wszystkich informacji dotyczących zmian na rynku, trudno prognozować, jak będzie rozwijał się segment wynajmu krótkoterminowego typu apart-hotele. Pewne jest jednak to, że zapotrzebowanie na usługi dla seniorów będzie rosnąć.