Call us:22 827 57 05
  • PL
  • EN
Społeczna rola dziadków

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Społeczna rola dziadków

 

Dziadkiem i babcią można być w odmiennym stylu. Ludzie różnią się temperamentem, siłą życiową i upodobaniami. Nieważne jest jednak to, czy jesteś dystyngowanym starszym panem kroczący z dumą po parku, czy kumplem biegającym za wnukiem i jego piłką. Nie ma znaczenia, czy jesteś babcią przygotowującą ciasta i pozwalającą wylizać garnki po kremie, czy zapracowaną panią profesor z wysokim stopniem naukowym. Jesteś tak samo potrzebny/potrzebna swoim wnukom. I masz do spełnienia bardzo ważną rolę. Mądrzy dziadkowie  nie są tylko biernym wsparciem rodziców. Nie chcą nikogo zastępować i zawracać z wychowawczej drogi obranej przez rodziców. Chcą ją dopełnić. Wzbogacić życie dziecka tym, na co rodzice nie mają sił i czasu , pomysłów lub doświadczenia.

Dziadkowie są niezastąpionym sygnałem trwałości wobec upływającego czasu, pozwalają oswoić się wnukom z przemijaniem. Wykształcić tożsamość rodziny w wymiarze wielopokoleniowym. To przecież  u dziadków są pamiątki rodzinne, obrazy, zdjęcia, przedmioty z własną historią, albumy i wspomnienia- te spisane i te żywe, wiedza przekazywana z pokolenia na pokolenie. To po dziadkach mamy pierścionki i dziedziczymy imiona. To dziadkowie przekazują historie rodzinne pokazując tym samym,  że wnuki nie wzięły się znikąd. Mały człowiek zyskuje świadomość, że jest częścią stabilnej struktury,  a to z kolei daje mu poczucie bezpieczeństwa.

 To właśnie dziadkowie najczęściej przekazują tradycje rodzinne, domowe zwyczaje, pilnują rytuałów religijnych. To u dziadków wnukowie mogą poznać i spotkać dalekich kuzynów, ciotki i wujów podczas świąt, urodzin czy imienin. To dzięki nim młodsze pokolenia mają kontakt z szerszą rodziną, dalszymi krewnymi, poczucie wspólnoty oraz silne związki emocjonalne. Mają możliwość nauczenia się gotowania, haftowania czy majsterkowania, umiejętności często niedocenianych.

 Dziadkowie poszerzają wnukom horyzonty. Mają ordery, stare mapy i wspomnienia z nieistniejącego już modelu dzieciństwa. Dla wnuków ich opowieści to czytanie z kart historii. Jeśli rodzice nie mogą stać się dla dzieci wzorem kobiecości czy męskości ta rola zaczyna przypadać dziadkom.

Wniosek jest jeden- rola dziadków jest  kluczowa w prawidłowym rozwoju kolejnych pokoleń. A wnuki? Wnuki  z całą pewnością ożywiają życie dziadków,  ale to dziadkowie kształtują ich dorosłość.  Rodzice wymagają i stawiają granice, dziadkowie mądrze  je modyfikują.