Call us:22 827 57 05
  • PL
  • EN
Współczesne eurosieroty

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Współczesne eurosieroty

 

Zjawisko migracji zarobkowej stało się dla wielu rodzin codziennością. Z całą pewnością ma ono kluczowy wpływ na funkcjonowanie rodziny, jednak dokonujące się zmiany w jej obrębie zależą od wielu czynników. Ważne jest to, który z członków emigruje, na jak długo, a przede wszystkim, jak daleko położony jest kraj migracyjny. Od tych wszystkich elementów zależeć będzie siła więzi rodzinnych, która bez odpowiedniego zaangażowania i komunikacji  bezwarunkowo zacznie słabnąć. Owszem, migracja ma również wiele plusów z polepszeniem sytuacji ekonomicznej na czele. Dla sceptyków jednak to za mało. Niezależnie jednak od opinii warto zaznaczyć, że w ojczyźnie zawsze zostaje współmałżonek, dzieci, a także  coraz częściej  osoby starsze, rodzice wymagający codziennego wsparcia i opieki. W prasie naukowej coraz częściej mówi się o eurosierotach mając na myśli grupę seniorów .

Seniorzy oprócz wsparcia w radzeniu sobie z dniem codziennym, potrzebują również wsparcia psychicznego. Opuszczeni przez najbliższych, bez dostępu do nowoczesnej technologii ułatwiającej komunikację, stają się bezbronni w walce z niedomaganiami, poczuciem osamotnienia, depresją i  wykluczeniem. Na ostatnie ma ogromny wpływ również niekorzystna infrastruktura, brak udogodnień dla osób niepełnosprawnych czy też poruszających się z pomocą sprzętu rehabilitacyjnego (podpórki, balkoniki). Brak szerokich wind, wysokie schody w starej architekturze, wąskie przejścia, balkony, progi, wąskie łazienki z wanną- to wszystko powoduje, że starsza osoba staje się niewolnikiem swojego wieku i kilku metrów, na których może  swobodnie się poruszać.

Oczywiście nowoczesna architektura w dużych miastach jest coraz bardziej otwarta na osoby senioralne. Przyjazny niskopokładowy transport pozwala na dogodniejszą komunikację i uczestnictwo w życiu społecznym i towarzyskim, wejścia z podjazdem dla osób niepełnosprawnych ułatwiają korzystanie z muzeów, kin i placówek zdrowia. Szerokie widny w miejscach publicznych również wychodzą naprzeciw osobom starszym. Niemniej jednak bezpieczeństwo najstarszych członków rodziny spoczywa w dużej mierze w rękach pozostałych  jej członków. Co mają jednak zrobić samotni seniorzy z małych miejscowości?

Biorąc pod uwagę potrzeby osób starszych stworzono ideę asssited living, która z sukcesem zakorzeniła się w krajach zachodnich. Dziś taką możliwość mają również polscy seniorzy. Mogą żyć spokojnie, bez barier, lęków , w asyście profesjonalnych opiekunów, lecz w przeciwieństwie do domów opieki, żyć godnie, na własnych warunkach. Z całą pewnością tego typu osiedla i mieszkania senioralne to przyszłość rynku nieruchomości.