Call us:22 827 57 05
  • PL
  • EN
Młodzi szukają Mistrzów.  Emerytura? Jeszcze nie teraz.

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Młodzi szukają Mistrzów.  Emerytura? Jeszcze nie teraz

 

Ernest Hemingway twierdził, że “emerytura” to najgorsze z możliwych słów.  Nigdy jeszcze jednak  owa „emerytura” nie wywoływała tylu kontrowersji, co w obecnych czasach.  Świat gna do przodu, ciągle się zmienia, a my, ludzie, jesteśmy aktywni i zdrowi coraz dłużej. Tym samym zmienia się nasze podejście, do tego,  jak chcemy spędzać nasze lata po przekroczeniu 60. 20-30- lat bezczynnego siedzenia na emeryturze to dla wielu aktywnych zawsze zawodowo osób nie lada wyzwanie.

W przeszłości był jasno sprecyzowany wiek przejścia na emeryturę i on definitywnie określał czas zakończenia pracy zarobkowej. Obecnie magiczne liczby „60” i „65” w wielu przypadkach nie mają już żadnego znaczenia. To teraz my, pracownicy, sami możemy zadecydować o tym, kiedy tak naprawdę chcemy przejść na emeryturę.  I wspólnie z pracodawcą wyznaczyć ścieżkę tym razem nie kariery, a właśnie przejścia w czas spoczynku zawodowego. Coraz częściej osoby o dużym bagażu doświadczeń zawodowych szukają drogi do  stopniowego przejście z etapu aktywnego na pasywny i boją się momentu „nic nie robienia”. Dobrze czują się między ludźmi, dla których są autorytetem zawodowym i nie chcą z tego rezygnować. Pytania „kiedy wreszcie przejdę na emeryturę? coraz częściej zastępowane są pytaniem „jak najdłużej być aktywnym zawodowo?”. Nowoczesne podejście do pracy (nienormowane godziny, praca z domu, praca w niepełnym wymiarze godzin) ułatwiają dostosowania życia seniora z wymaganiami zawodowymi. Nikogo już nie dziwią seniorzy, którzy będąc na emeryturze i mając czas na swoje hobby po raz kolejny wchodzą na rynek pracy z autorskimi projektami, które stają się nie tylko bodźcem do działania, ale także przynoszą zysk ekonomiczny. Co więcej na wartości zaczynają zyskiwać małe, prowadzone od pokoleń zakłady i warsztaty oraz zawody tj. szewc, zegarmistrz, gorseciarka, kapelusznik, producent szczotek do golenia, kaletnik. Przedstawiciele tych zawodów nie wyobrażają sobie bezczynności.

Współczesny świat jest zdecydowanie otwarty na aktywnych seniorów. Docenia ich i czyni z nich autorytety. Kto może zatem, niech powie emeryturze „do widzenia, widzimy się za jakiś czas”.

Wszystkich miłośników ginących zawodów oraz aktywnych seniorów zapraszamy na stronę https://travel.uml.lodz.pl/aktualnosci-lodzkiej-organizacji-turystycznej/artykul-lot/wystawa-o-ginacych-zawodach-w-lodzi-do-9-listopada-w-siedzibie-lodzkiej-informacji-turystycznej-id23877/2018/10/22/