Zadzwoń do nas:22 827 57 05
  • PL
  • EN

Jak zacząć rozmowę

Szczęśliwie, seniorzy żyją coraz dłużej, jednak ceną wydłużonego życia są przewlekłe choroby, ograniczenia ruchowe czy poznawcze, z którymi osoby starsze zmagają się na co dzień. Budzi to poważny niepokój ich dzieci i bliskich, którzy mają silną potrzebę podjęcia dialogu na temat planów na przyszłość i wariantów pomocy w trudnościach nierozerwalnie związanych z tym etapem życia.

Warto uświadomić sobie, że również seniorzy borykają się z obawami. To oni na co dzień konfrontują się z problemami będącymi konsekwencją starzenia się organizmu, widzą jak zmienia się ich ciało i możliwości mierzenia się z rzeczywistością.

Porozmawiajcie otwarcie

Najważniejsza komunikacja. Wielu seniorów nie będzie miało najmniejszych problemów ze spakowaniem się i przeniesieniem do Senior Apartments, są jednak tacy, którzy wymagają dużo więcej czasu, który warto spędzić na szczerych rozmowach. Należy unikać sytuacji, w których najbliżsi będą odnosić wrażenie, że są do czegoś zmuszani, a ich emocje i opinie są marginalizowane.

Szczera rozmowa jest podstawą otwartego dialogu. Pozwoli ona na wzajemną wymianę wrażeń, obaw i wątpliwości, da także możliwość analizy zalet oraz korzyści związanych z przeprowadzką na osiedle senioralne, a odpowiednio wcześnie rozpoczęta, daje więcej czasu na dyskusje i pozwala podjąć decyzję w sposób przemyślany.

Wczesna decyzja

Odpowiednio wcześnie podjęta rozmowa, to niezwykle istotny element procesu podejmowania decyzji.  Nagłe pogorszenie stanu zdrowia w wyniku upadku, złamania czy infekcji nie pozostawia wyboru – senior szybko musi być oddany pod opiekę zakładu opiekuńczo-leczniczego lub domu opieki, w konsekwencji wybór instytucji jest ograniczony, a wola osoby starszej staje się drugorzędna.

Jak pokazuje nasze doświadczenie, zamieszkanie w Senior Apartments pozwala łatwo uniknąć takich dramatycznych sytuacji, a rodzic lub bliski cały czas czuje, że ma kontrolę nad swoim życiem.

Lepsze życie na emeryturze

Niezwykle istotne jest uświadomienie sobie, że pomoc rodzicom w zaplanowaniu ich przyszłości i emerytury jest ważna nie tylko z punktu widzenia ich bezpieczeństwa i komfortu. Przekonanie, że wspólnie wybraliście najlepsze rozwiązanie daje spokój emocjonalny i tym samym wpływa korzystnie na całą rodzinę.

Wielu seniorów może nie w pełni rozumieć korzyści z przeprowadzki do Senior Apartments. Część jednak prawdopodobnie nie do końca zdaje sobie sprawę, że ta decyzja może istotnie zmienić ich życie na lepsze – zarówno w wymiarze bezpieczeństwa, kontaktów towarzyskich, jak i samorozwoju, czego wagi powszechnie się nie docenia.

Przygotuj się do rozmowy

Dokładnie zapoznaj się z naszą ofertą i modelem usługi – mieszkanie senioralne to nowość na polskim rynku. To zupełnie coś innego niż dom opieki!

Wskazanie różnic i podkreślenie zalet mieszkania w Senior Apartments w wielu przypadkach miało decydujący wpływ na pozytywne podejście seniora do tematu przeprowadzki. Słuchaj i okazuj empatię. Przekonaj się, że nie chodzi jedynie o pozbycie się problemu i, jak to często sami seniorzy określają, „odsunięcie ich na boczny tor”.

Bądź partnerem, a nie decydentem. Osoba decydująca wyznacza zasady, terminy, nie uznaje negocjacji i stawia się w sytuacji eksperta. Partnerzy mają do osiągnięcia wspólny cel, jakim jest dobro seniora, i szukają najlepszych rozwiązań.

Warto być szczerym i cierpliwym. Nie ma nic złego w tym, że przedstawia się swoje obawy dotyczące samotnego życia bliskich i troszczy o ich bezpieczeństwo. Spokojnie, cierpliwie i bez pośpiechu wyjaśniaj zagrożenia wynikające z mieszkania samemu. Podkreśl, że w Senior Apartments mieszkańcy żyją tak jak chcą, bo są u siebie. Mogą mieć psa czy kota, mogą palić papierosy i żyć po swojemu. Jednocześnie w każdej chwili mogą uzyskać niezbędną pomoc.

Nie naciskaj na natychmiastową odpowiedź. Dobrze jest dać sobie wspólnie czas na zrozumienie potrzeb, emocji i marzeń seniora.

Zaproponuj pobyt próbny! To najlepszy sposób, aby przekonać się, jak mieszka się na osiedlu senioralnym. Przyjedź z bliskim na nasze osiedle. Poznamy Was z sąsiadami i całym zespołem.

>>> Poznaj naszą ofertę i już dziś zarezerwuj termin na pobyt próbny <<<

Potrzebujesz rady lub masz pytania?

Jesteśmy do dyspozycji!