Zadzwoń do nas:22 827 57 05
  • PL
  • EN

Kiedy jest właściwy moment

Żyjemy coraz dłużej i jesteśmy zdrowsi niż poprzednie generacje. Starsze osoby przez wiele lat mogą mieszkać samodzielnie i prawie nie potrzebować pomocy czy wsparcia. Jednak w pewnym momencie, zwykle dość niespodziewanie nadchodzi czas, gdy zaczynają mieć trudności w wykonywaniu najprostszych codziennych czynności. Mogą zapomnieć o przyjęciu leków, zakupach, czy nie mieć ochoty na wykonanie codziennej toalety.

Czujemy się odpowiedzialni, ale uspokajamy się, że to normalne, że się zdarza nawet młodym, a sam senior nie zgłasza przecież żadnych problemów. Jednak te drobne sygnały kumulują się i powinny skłonić do zastanowienia, czy może właśnie nadszedł czas, aby pomyśleć nad zmianą stylu życia. Kiedy więc zacząć szukać pomocy?

Obserwując i opiekując się samodzielnie mieszkającym seniorem warto odpowiedzieć na kilka prostych pytań:

  • Czy Twój bliski zaczyna mieć trudności z poruszaniem się po swoim domu?

  • Czy zauważyłeś, że Twój bliski nosi ciągle to samo ubranie i przestał dbać o higienę?

  • Czy dostrzegłaś zmianę nastroju (senior staje się małomówny lub nienaturalnie pobudzony)?

  • Czy częściej zaczęły zdarzać się potknięcia, upadki, drobne skaleczenia, urazy?

  • Czy Twoja mama lub Tata zapomnieli o przyjęciu leków, czy wizycie u lekarza?

  • Czy rodzicom zdarzyło się zapomnieć wyłączyć gaz, zakręcić wodę, czy zamknąć drzwi?

  • Czy w rozmowie przez telefon zaczęło padać pytanie „Jaki dziś dzień?” lub „Która u Ciebie godzina?”

Jeżeli na którekolwiek z powyższych pytań musisz odpowiedzieć twierdząco, oznacza to, że sytuacja wymaga przemyślenia i podjęcia decyzji o tym, jakie jest najlepsze rozwiązanie dla Twojego bliskiego. Poniżej opisaliśmy 5 najważniejszych obszarów, związanych z szeroko pojętym bezpieczeństwem seniorów.

5 aspektów bezpieczeństwa

Bezpieczeństwo medyczne

Większość starszych osób przyjmuje lekarstwa, niezbędne dla zachowania ich w dobrym zdrowiu. Nie zawsze radzą sobie z systematycznym ich przyjmowaniem. Pominięcie dawki lub jej zdublowanie może być groźne dla zdrowia. Ważne jest też pamiętanie o posiadaniu odpowiedniej ilości leku, aby nie przerwać jego podawania. Wiąże się to z zaplanowaniem wizyty w przychodni celem przedłużenia recepty. Jeśli stwierdzisz, że rodzic nie przyjmuje leków zgodnie z zaleceniami lekarza to może być sygnał, że potrzebuje pomocy.

Niezmiernie istotna jest szczera odpowiedź na pytanie, czy Twoi bliscy radzą sobie w kontaktach z systemem opieki zdrowotnej. Jest on wymagający nawet dla młodych i zdrowych osób, a co dopiero dla starszych z ograniczoną percepcją i słabą kondycją. Zdobycie „numerka” do specjalisty często bywa skomplikowanym i czasochłonnym procesem. Czy wiedzą, czego mogą wymagać od lekarza czy pielęgniarki? Jeśli masz wątpliwości należy bardzo poważnie rozważyć ich rozwiązanie.

>>> Zapewnij sobie spokój z opieką medyczną Senior Apartments

Bezpieczeństwo finansowe

W tym obszarze należy rozpatrzyć dwa aspekty. Szczególnie, gdy jedno z twoich rodziców (lub obydwoje) zaczynają mieć problemy poznawcze czy kłopoty z pamięcią. Pierwsza kwestia to czy są w stanie właściwie zarządzać swoimi finansami. Zadaj sobie pytanie, czy pamiętają o płaceniu rachunków, czy radzą sobie z problemami zaległych płatności, czy radzą sobie w kontaktach z bankami i innymi instytucjami?

Po drugie, czy są w stanie podejmować właściwe decyzje finansowe – czy Twoi rodzice są w stanie sami poradzić sobie z nieuczciwymi sprzedawcami, czy będą potrafili uchronić się przed oszustem i wyłudzeniami pieniędzy na tak zwanego „wnuczka” czy „policjanta”? Jeżeli te pytania Cię zaniepokoiły to warto dowiedzieć się więcej o roli, jaką pełni concierge – prywatny asystent mieszkańców.

Bezpieczeństwo codziennych czynności i aktywności

Zwróć uwagę na wykonywane czynności dnia codziennego, które do tej pory nie sprawiały bliskiej osobie żadnych problemów. Czy wymaga pomocy przy toalecie, zakupach, przygotowaniu posiłków? Czy jest w stanie posprzątać i utrzymać czystość i porządek w mieszkaniu? Problemy w tym zakresie mogą wynikać z wielu czynników, ale z pewnością to jeden z sygnałów, do rozpoczęcia poszukiwania rozwiązania.

>>> Twój bliski nie musi martwić się o utrzymanie domu

Bezpieczeństwo w domu

Gdy rodzice się starzeją stają się coraz bardziej wrażliwi i narażeni na urazy. Schody stanowią dla nich wyzwanie często powodując, że przestają wychodzić z domu. Mają trudności z wchodzeniem do głębokiej wanny. Progi powodują, że częściej się potykają. Złote lata Twoich rodziców nie muszą oznaczać dyskomfortu i poczucia zagrożenia we własnym domu.

>>> Dowiedz się więcej o osiedlu senioralnym!

Bezpieczeństwo emocjonalne

Nie jesteś w stanie spędzać ze swoimi rodzicami całego dnia i poświęcać im całego swojego czasu. Masz swoją pracę, rodzinę, zainteresowania i nie musisz mieć z tego powodu wyrzutów sumienia. Jednak samotność nie pozostaje bez wpływu na stan psychiczny i emocjonalny seniorów. Najlepszym rozwiązaniem jest przebywanie w przyjaznym i stymulującym środowisku, w grupie rówieśników i uczestniczenie w zajęciach dostosowanych do wieku i zainteresowań. Badania pokazują, że starsze samotne osoby częściej chorują na depresje i zamykają się w sobie.

>>> Dowiedz się więcej o bogatym programie aktywności dla mieszkańców!

Jeżeli poczułeś niepokój po przeczytaniu tych 5 punktów to pamiętaj, że nie jesteś sam. Skontaktuj się z nami a przedstawimy Ci prosty sposób rozwiązania tych problemów. Przeprowadzka do Senior Apartments rozwiązuje je wszystkie. Dbamy o samodzielność i niezależność naszych mieszkańców, a aspekty bezpieczeństwa w każdym z tych wymiarów są dla nas priorytetem.

>>> Jak zacząć rozmowę na temat przeprowadzki?

Potrzebujesz rady lub masz pytania?

Jesteśmy do Państwa dyspozycji!